۵ روش برای کاهش زمان آشپزی

طـرز تـهیه :

زندگی در دنیای ماشینی و پر مشغله‌ی امروز باعث شده است که اکثر ما زمان کافی برای بودن در آشپزخانه و طبخ انواع غذاها را نداشته باشیم. به همین دلیل مدیریت زمان آشپزی و رعایت نکاتی ساده و کاربردی که منجر به کاهش زمان آشپزی می‌شوند، به ما کمک می‌کند که هرچه سریع‌تر غذایی سالم و لذیذ برای خود آماده کرده و از خوردن غذاهای حاضری و فست‌فودی خودداری کنیم. در این بخش به معرفی چند راه‌کار ساده برای کاهش زمان آشپزی خواهیم پرداخت و همچنین شما را با اهمیت استفاده از مواد سرخ شده در آشپزی به سبک جدید آشنا خواهیم کرد.

خرید مواد اولیه با تاریخ انقضای طولانی

مواد قابل نگه‌داری در کابینت

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث کاهش زمان آشپزی می‌شود، داشتن مواد اولیه در خانه است. به این منظور توصیه می‌کنیم موادی همچون غلات، حبوبات، ماکارونی، برخی سبزیجات خشک شده و موادی را که قابل نگه‌داری در داخل کابینت هستند، خریداری کنید و همیشه مواد مورد نیازتان را در خانه داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید مدیریت زمان آشپزی را به بهترین شکل انجام دهید و در زمان صرفه‌جویی کنید.

 

مواد قابل نگه‌داری در فریزر

برخی مواد اولیه که ما موقع آشپزی به آن‌ها نیاز داریم، قابل نگه‌داری در فریزر هستند. اگرچه همواره توصیه می‌شود که از مواد غذایی تازه استفاده کنیم، اما داشتن مرغ، گوشت، ماهی و موادی که در فریزر قابل نگه‌داری هستند باعث کاهش زمان آشپزی می‌شوند و بسیار کاربردی هستند.

آماده‌سازی مواد اولیه قبل از آشپزی

از دیگر نکاتی که به مدیریت زمان آشپزی کمک می‌کند، آماده‌سازی مواد اولیه قبل از شروع آشپزی است. برای مثال اگر قرار است سبزیجات را خرد کنید، گوشت‌ها را تکه‌تکه کنید یا برخی مواد غذایی را پوست بکنید، این کارها را از قبل انجام دهید و همه چیز را آماده کنید تا موقع آشپزی دیگر لازم نباشد دست به چاقو بزنید یا وقتتان را صرف شست و شوی مواد غذایی کنید. این روش باعث کاهش زمان آشپزی می‌شود و کار شما را بسیار آسان‌تر می‌کند.

استفاده از مواد سرخ شده آماده

غذاهایی که اغلب ما ایرانی‌ها در آشپزخانه‌ی خود می‌پزیم و عاشقشان هستیم، غذاهایی هستند که با سبزیجات سرخ شده آماده می‌شوند. حال تصور کنید اگر برای پخت هر غذا، ساعت‌ها پای اجاق گاز بایستید و سیر، پیاز، بادمجان و هر نوع سبزی خورشتی و غیر خورشتی دیگری را سرخ کنید؛ آشپزی به چه کار طاقت‌فرسا و زمان‌بری تبدیل می‌شد!

با استفاده از مواد سرخ شده آماده مثل پیاز سرخ شده، سیر سرخ شده، کرفس سرخ شده و هر نوع سبزی سرخ شده دیگری، زمان آشپزی را به حداقل برسانید و با مدیریت زمان آشپزی، در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

برای پخت هر وعده‌ی غذایی؛ از قبل آماده شوید

همه‌ی ما همیشه به دنبال جواب این سوال هستیم که برای شام و نهار چه چیزی بپزیم! اگر برای هر وعده‌ی غذایی از قبل فکر کنیم و تصمیم بگیریم که قرار است چه چیزی بپزیم، می‌توانیم مواد اولیه آن را به طور کامل تهیه کنیم و دیگر زمان خود را صرف تصمیم‌گیری برای هر وعده و خرید مواد اولیه مورد نیاز آن نکنیم.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم هر شب به وعده‌ی غذایی اصلی روز بعدتان (نهار یا شام) فکر کنید. آن وقت خواهید دید که چه قدر آشپزی برایتان آسان‌تر می‌شود و علاوه بر مدیریت زمان آشپزی، سردرگمی هر روزتان برای پخت غذا نیز به حداقل می‌رسد.

مواد غذایی پخته شده را حفظ کنید!

بارها پیش می‌آید که آب مرغ؛ گوشت، انواع سس‌ها که برای سرو غذا تهیه می‌شوند و حتی غذاهایی که ما در وعده‌های غذایی‌مان می‌خوریم، زیاد هستند و باقی می‌مانند و ما بدون لحظه‌ای فکر کردن، آن‌ها را دور می‌ریزیم.

این کار کاملا اشتباه است.

مواد غذایی اضافی اگر به درستی منجمد شده و در فریزرتان نگه‌داری شوند، در مواقع ضروری به کمکتان می‌آیند و در پخت غذاهای دیگر استفاده می‌شوند. مثلا داشتن آب مرغ و گوشت در فریزر به شما کمک می‌کند که خیلی راحت و سریع، سوپ و غذاهای خوشمزه بپزید و دیگر وقت خود را صرف پختن دوباره‌ی گوشت و مرغ نکنید.

کاهش زمان آشپزی با مواد سرخ شده آماده پاکر

استفاده از مواد سرخ شده آماده پاکر علاوه بر اینکه باعث لذیذتر شدن غذاهای شما می شود و سلامتی آن‌ها را حفظ می‌کند، باعث کاهش زمان آشپزی هم می‌شود. محصولات پاکر شامل پیاز سرخ شده، سیر سرخ شده، کرفس سرخ شده و مواد اولیه دیگر که در بسیاری از غذاها به کار گرفته می‌شوند، نیاز به پخت دوباره ندارند و در کم‎تر از چند ثانیه، عطر و بوی غذای شما و همچنین طعم و مزه‎ی آن را بسیار بهتر از قبل می‌کنند.

با خریداری و نگه‌داری پیاز سرخ شده، سیر سرخ شده و مواد اولیه‌ی مورد نیازتان می‌توانید، هر لحظه‌ای از شبانه روز، غذای مورد علاقه‌تان را در خانه تهیه کنید و با مدیریت زمان آشپزی، وقت خود را به کارهای دیگری که دوست دارید، اختصاص بدهید.

طرز تهیه ته‌چین اسفناج

ته‌چین اسفناج از جمله غذاهای محبوب و پر‌طرفدار است که می‌تواند در زندگی روزمره و در انواع جشن‌ها و مهمانی‌ها پخته و سرو شود. این پلو مخلوط نه تنها خوش طعم و لذیذ است، از ظاهری زیبا و خوش‌رنگ و

طرز تهیه عدسی به سبک پاکر

عدسی جزء آن دسته از غذاهایی است که در تمام وعده‌های غذایی، از صبحانه تا شام، سرو می‌شود. طرز تهیه عدسی در شهرها و استان‌های مختلف تقریبا یکسان است و مواد اصلی تشکیل‌‌دهنده‌ی آن در همه جا مشابه هستند. عدس